Mudrost odgoja: Tko ljubi pouku, ljubi znanje, a tko mrzi ukor, lud je (Mudr 12,1)
Datum objave: 24. travnja 2018.
Kolumne
Kraj školske godine, ozareno lice gimnazijalca koji je dobio samo pozitivnu ocjenu, razočaran profesor, očajan roditelj… Koliko sam godina to gledala i slušala žalopojke mojih kolega o novim, lošijim generacijama, a žal za starima, te sam se zapitala, tko je kriv, jesu li baš djeca problem?
Sjećam se dugotrajnih razgovora s roditeljima, njihovih žuljevitih ruku, trčeći između dva posla, koji bi plačućim glasom izgovarali rečenicu: „ Profesorice, ali samo treba učiti, sve ja radim, sve mu priuštim, samo mora uzeti knjigu…“ Konačno sam se odvažila i rekla: „Gospođo, u tome i je problem, on NE MORA, njegov život nije Vaš život jer Vi morate, Vi trebate, Vi se odričete, Vi se trudite. Morati znači ne imati izbor, morati znači da se s tim počinje, morati znači da se s tim budite i liježete.“
Sada sam tek bila u problemu kako to roditeljima prenijeti u praksi i uzdajući se u Božju providnost do ruku mi je dopao izvrstan materijal kršćanskih psihologa: dr. H. Clouda i dr. J. Townsenda, koji su sastavili izvrsne smjernice kako ostati brižan roditelj, ali ne popustiti manipulacijama i neodgovornosti vlastitog djeteta. Biti roditelj veliki je Božji dar i uloga roditelja i nastavnika je odgojiti zrelu, odgovornu osobu, zdravog karaktera. Pod karakterom podrazumijevamo razvoj osobina, vještina i unutarnjih vrijednosti koji će mu pomoći da se uspješno nosi s izazovima života tijekom svog duhovnog i biološkog sazrijevanja. Cilj je da se dijete tijekom odrastanja nauči SAMOSTALNO, odgovorno ponašati, da u njemu sazrijeva samostalni korektiv koji će mu pomoći suprotstaviti se rizičnim oblicima ponašanja.
Svrha kojoj roditelj teži ODVAJANJE je djeteta i njegovo samostalno koračanje kroz život, a ne cijelo-životno „šlepanje“. Autori predlažu sljedeće korake:
- Preuzmite inicijativu čim zamijetite problem, bez oklijevanja jer jedno je nekoga povrijediti, a drugo je nekom nanijeti štetu. Vi konačno želite spriječiti dugotrajnu štetu, stoga budite odlučni, ne popuštajte izlikama, odgodama, ali budite blagi i smireni. Ne upuštajte se u razgovor ako ste previše uzrujani! Konačno, netko mora biti odrasla osoba tijekom razgovora.
- Pokušajte cijelo vrijeme pokazivati ljubav prema djetetu, ali se nemojte povlačiti, poslušajte djetetovu stranu, no vaš odgovor na njegov ispad bijesa ili plača neka otprilike zvuči ovako: „Razumijem da misliš da nisam fer i da se ljutiš, razumijem tvoju želju da se družiš s tim dečkima, ali želim ti pojasniti svoju ODLUKU zašto to nije dobro.“
- Nemojte ostati samo na razgovoru, povucite sljedeći potez i sprovedite odluku u djelo. Griješimo ako mislimo da je to dovoljno, dijete mora shvatiti da iza riječi slijede djela.
- Konfrontacija je neugodna djetetu i može se osjećati odbačenim i sav Vaš trud da budete krasan roditelj u ovom trenutku neće polučiti nikakav rezultat. Morate izdržati fazu djetetovog durenja, ljutnje i emocionalne distance. Ne podliježite osobnom doživljaju krivnje, posebno kada vas dijete optužuje da ga ne volite. Smireno odgovorite da to razumijete i da u ga ovom trenutku ne možete uvjeriti u svoju ljubav, ne dopustite da Vas to udalji od problema (ocjene, izostanci, izlasci, loše društvo i sl.). Pokažite suosjećanje, ne sažaljenje i ostanite dosljedni. Budite spremni svoju odluku pojasniti. Kada Vas uhvati kriza, zapitajte se: Ako sada popustim koje ponašanje svog djeteta ohrabrujem, kakvu poruku mu dajem? Kada pomažete, što potpomažete?
- Emocionalne reakcije vašeg djeteta mogu se kretati u rasponu od plača, lupanja vratima, povišenog tona, ostanite čvrsto suočeni s izljevima frustracije, gubitka kontrole ili sebičnosti. Konačno, Vi ste ti koji u tom trenutku ne dopuštate ono što dijete silno želi. To je ono što djeca rade, svaki dan rastežu granice dopuštenoga, tiskaju, ali tako i sazrijevaju, tako uče što je život, tako uče što znači MORATI. Nemojte dopustiti da Vas emotivna reakcija zaskoči ili razočara i smireno, odlučno recite: „Vidim da se ljutiš na mene, znam kako je to imati neispunjene želje, ali NE, neću promijeniti svoju odluku.“
- Ako se vaše dijete uvrijeđeno povuče, dopustite mu to, premda je nekim roditeljima to najbolnija faza. Ne trčite za njim i ne pokušavajte ga usrećiti na drugi način, najbolje bi bilo da vam dijete samo dođe. No, ako se radi o tvrdoglavom srednjoškolcu, nemojte dopustiti da to predugo traje, pokušajte razgovorom izraziti prihvaćanje njegovih emocija i ponuditi način da ostanete u bliskom kontaktu, ali ne mijenjajte granice koje ste postavili.
Svi mi, od roditelja, odgajatelja i nastavnika, znamo da je ovo samo zbir izvrsnih savjeta ako ih ne primijenimo u životu, što je često dugotrajni proces koji može biti jako bolan. No, pišući ovaj kratki osvrt, svaki savjet sam testirala u skoro 30 godina odgajateljskog rada i nema drugog načina. Konačno, mi se u tom ringu odgoja i životnih izazova ne hrvamo sami, s nama je uvijek Gospodin i anđeli čuvari koji budno prate svaki korak svojih štićenika.
Pripremila: Miriam Goll